ЛИМАНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Одеська область, Роздільнянський район

Про зміни до Кримінального кодексу України

 

 

11 січня 2019 року набули чинності зміни до Кримінального кодексу України, що викликало неабиякий резонанс у ЗМІ та соціальних мережах. Що саме змінилося? В основному нововведення стосуються сексуального та домашнього насильства, зґвалтувань, примушування до шлюбу та інших статевих злочинів.

Україна стала одинадцятою країною в Європі, де зґвалтуванням (стаття 152) визнаються дії сексуального характеру, вчинені без згодипотерпілої особи (раніше було – із застосуванням сили, або погроз, або з використанням безпорадного стану потерпілої особи).

При чому, згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин. Як бачимо, ні про які розписки та відеофіксацію згоди не йдеться.
Також вперше з’являється поняття «сексуальне насильство» - від зґвалтування ці дії відрізняються тим, що кривдник діє без проникнення в тіло іншої особи (стаття 153).
Збільшується покарання за зґвалтування або сексуальне насильство, якщо воно вчиняється стосовно подружжя (колишнього подружжя) або особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного чи громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності (карається позбавленням волі до 10 років).
Значні зміни стосуються кримінально-правового захисту дітей. Відтепер запроваджено кримінальну відповідальність за сексуальні стосунки з дитиною, яка не досягла 14 років, незалежно від її згоди (карається позбавленням волі до 15 років). При чому, відповідальність за такі злочини настає з 14 років.
В Кодексі з’явилася нова стаття 1261 «Домашнє насильство» - умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи (максимальна покарання — обмеження волі до 5 років абопозбавлення волі до 2 років). Крім того, статтею 911 Кодексу введено спеціальні обмежувальні заходи, які застосовуються одночасно з покаранням:
1) заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
2) обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;
3) заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку із роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;
4) заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;
5) направлення для проходження лікування від алкогольної, наркотичної або іншої залежності, від хвороб, що становлять небезпеку для оточуючих, направлення для проходження програми для кривдників.
За порушення цих заходів передбачена відповідальність - арешт до 6 місяців або обмеження волі до 2 років (стаття 3901 ).
Крім того, запроваджується відповідальність за
- каліцтво статевих органів – такі дії прирівняні до тяжких тілесних ушкоджень (стаття 121) і караються позбавленням волі на строк до 10 років,
- незаконне проведення аборту або стерилізації (стаття 134), в залежності від наслідків передбачено покарання від 100 годин громадських робіт до 5 років позбавлення волі.
- примушування до шлюбу, або до вступу у співжиття без укладання шлюбу караються позбавленням волі на строк до 5 рокі (стаття 1512 )
За правовими консультаціями та роз’ясненнями можна звернутися до:
Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Телефон: (04853) 5-03-66, (04853) 5-04-43.
Тетяна Кулішова - директор Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Версія для людей з вадами зору

ШТАБ ГуманітарноЇ Допомоги Лиманської селищної ради

 

 

 

 

© 2017 All Rights Reserved. Designed By LimaNet