ЛИМАНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Одеська область, Роздільнянський район

Стягнення аліментів на непрацездатних батьків

Про обов’язок батьків піклуватися про своїх дітей знає кожен, але про свій обов’язок доглядати за непрацездатними батьками, нажаль, трапляється так, що діти забувають.
Відповідно до законодавства України, повнолітні дочка або син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
У разі, якщо повнолітні дочка (син) не надають матеріальної допомоги добровільно, то законодавець передбачив примусовий порядок стягнення аліментів на батьків.

УВАГА! Якщо мати (батько) були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір (батька) у дочки (сина) щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Отже, які умови призначення аліментів?

  • • аліменти можуть бути стягнуті лише з повнолітніх та працездатних дітей;
  • • батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування (у зв’язку із відсутністю пенсій чи їх низького розміру, а також у зв’язку із відсутністю у них інших джерел існування);
  • • батьки мають бути непрацездатними (досягти пенсійного віку (чоловіки - 60 років, жінки - 55 років) або бути інвалідами I, II та III груп).

Який порядок стягнення аліментів на утримання батьків?

Для встановлення аліментів батькам необхідно подати позовну заяву до суду. Такий позов можна пред’являти до одного з дітей, до кількох дітей або до всіх дітей разом. При чому за подання такого позову не сплачується судовий збір. У випадку пред’явлення позову до одного з дітей, суд за власною ініціативою має право притягнути до участі у справі інших дітей, незалежно від того пред’явлено до них позов чи ні.
Крім того, дочка (син) зобов’язані нести додаткові витрати що виникають у батьків у зв’язку з тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

Зверніть увагу! За злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків, дітей може бути притягнуто до кримінальної відповідальності.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».
В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами.
Детальнішу інформацію про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443;

Олена Гун
спеціаліст Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД

© 2017 All Rights Reserved. Designed By LimaNet