Визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом у разі втрати сертифікату спадкодавця

Друк

Під час оформлення спадщини досить часто бувають випадки, коли нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки був втрачений або зіпсований документ що посвідчував право на земельну частку (пай), тобто сертифікат. В цьму випадку нотаріус видає письмову відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Щоб захистити свої права, спадкоємці померлого змушені звернутися до суду за місцем знаходження спадкового майна із позовною заявою про визнання за ними права на земельну частку (пай) у порядку спадкування.
Позов про визнання права на земельну частку (пай) є майновим, тому слід зазначати його ціну. Для визначення ціни позову, потрібна нормативна грошова оцінка земельної частки (паю). Щоб її отримати, необхідно звернутися до територіального органу Держгеокадастру або до центру надання адміністративних послуг.

Разом з позовною заявою потрібно надати докази, що можуть підтвердити право на земельну частку (пай), а також те що дана особа дійсно є спадкоємцем. Такими доказами можуть бути: витяг з рішення, розпорядженння яким передавалася ця земельна ділянка у власність, довідка сільської ради про належність спадкодавцеві цієї земельної ділянки, ксерокопія сертифікату на право на земельну ділянку (пай), нормативна грошова оцінка земельної ділянки, ксерокопія паспорта, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб (у разі зміни прізвища) спадкоємця, свідоцтво про смерть спадкодавця, заповіт (якщо був), довідка сільської ради, що спадкоємець вступв в управління спадковим майном, письмова відмова нотаріуса тощо.

Відповідачами по даній категорії справ мають бути інші спадкоємці або територіальна громада в особі сільської, селищної, міської ради.
Після прийняття судом відповідного рішення, спадкоємці повинні звернутися до сільської ради на території якої розташована дана земельна ділянка та отримати викопіювання. Також дана сільська рада на сесії виконкому має прийняти рішення щодо надання дозволу на виділення проектної документації на дану земельну ділянку.

Далі особі необхідно знайти організацію, яка має ліцензію, що дає право виготовляти технічну документацію. Дана організація підготує пакет документів, після чого спадкоємець має знову звернутися в сільські раду для затвердження документації.

Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».
В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами.
Детальнішу інформацію про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443;

Ольга Вуколова – начальник Великомихайлівського бюро правової допомоги